Просто про складне. Інформація представлена у виді питань та відповідей.
Практично усі, хто раніше що-небудь читав або чув про мезотерапію, думають, що це такі собі безпечні й безболісні “уколи краси”. Більшості нав’язується думка, що мезотерапія – це введення гіалуронової кислоти. Існує й думка, що мезотерапія – це просто введення якихось “сироваток” в середні шари шкіри.
Доведеться вас розчарувати. Більшість таких тверджень – “рекламна вудка” недобросовісних дистриб’юторів і тих, хто у них вчився.
Мезотерапія – це величезна система знань і практичних навичок, для оволодіння якими потрібна вища медична освіта!
Говорячи звичною мовою, мезотерапія – це спосіб доставки медикаментів в потрібне місце: або безпосередньо в уражений орган, або якомога ближче до нього, або в його проекційну зону.
В мезотерапії поєднуються фармакотерапія, рефлексотерапія та механотерапія.
Доставка медикаментів здійснюється за допомогою ін’єкційного пристосування. Як правило, шприца з тонкою малотравматичною голкою. Цим досягається поєднання дії лікарських препаратів і дратівливого, а іноді й травмувального впливу голки.
Доктор О.Радіонов, президент Української ассоціації клинічної та естетичної мезотерапії «Мезотерапія України», описує мезотерапію наступним чином.
Мезотерапія – це лікарська медична методика.
Мезотерапія – систематизована, науково обгрунтована методика дії на похідні мезодерми шляхом введення лікарських препаратів “мало і в потрібне місце“.
Препарат може бути введений:
- до епідермісу, дерми, гіподерми;
- м’язів;
- підшкірно-жирової клітковини;
- перивазальних, периневральних і периартикулярних просторів;
- локально, локорегіонально і на відстані від ураженого органу.
Препарат вводять з метою досягнення максимального терапевтичного ефекту за рахунок:
- фармакологічної дії лікарських засобів: локального, локо-регіонального і системного;
- механічного впливу ін’єкційним пристосуванням на специфічні рецептори нервової, гуморальної та імунної систем, структуру та функції сполучної тканини.
Міф про те, що для мезотерапії існують якісь особливі препарати, яких в аптеці не купиш – це усе ті ж самі хитрощі все тих же дистриб’юторів. Не може бути одного “чудодійного” препарату, який підходить усім. Молодим і старим, здоровим і не дуже. І тим, у кого суха шкіра, і тим, у кого жирна. І при акне, і при лентиго… У кожному випадку потрібні різні комбінації. Навіть у одного пацієнта в різних станах потрібні різні препарати.
Це залежить від багатьох нюансів:
- стадії процесу;
- поточного стану нервової, судинної і гуморальної систем;
- стану сполучної тканини.
Кожного лікаря навчали в інституті, що лікування має бути:
- этіо-патогенетичним – дія на причини та механізми розвитку патології;
- симптоматичним – дія на прояви або симптоми;
- профілактичним – що запобігає виникненню рецидиву або прогресування.
Чи може бути один “універсальний” коктейль? Хтось ще вірить в панацею?
Препарати, які використовуються в мезотерапії
Можна купити в будь-якій аптеці! Таких препаратів сотні! Це і судинні засоби, і препарати що впливають на нервову систему, і репаранти, і імуномодулятори, і антибіотики, і протизапальні, і вітаміни, і мікроелементи, і багато інших.
Мистецтво лікаря якраз і полягає в грамотному виборі препаратів і їх поєднань згідно з медичними канонами. Тільки ось винахідливі дистриб’ютори ще голосніше кричать, що немає легальних препаратів. А що б вони інакше продавали? Свої знання, або уміння, якими вони не володіють?
Категоричер ні!
- По-перше. Невідомо, що входить до їх складу. Які основні діючі речовини, їх хімічні формули? Які допоміжні компоненти, невідомі їх фізико-хімічні властивості. Тобто у разі ускладнень невідомо, що сталося, і як з цим боротися.
- По-друге. Такі препарати не проходять контроль якості та безпеки. Тобто не допущені до медичного використання. Застосування нелегальних препаратів – це посадовий злочин, який призводить до адміністративної та кримінальної відповідальності медпрацівника! Недалекість і довірливість непрофесіоналів, нерозуміння ними можливих наслідків і відповідальності, жадібність – усе це найпривабливіші риси для дистриб’юторів.
Професійне навчання лікарів мезотерапії проводять в Асоціації “Мезотерапія України”. Це єдина професійна школа в Україні, в якій навчають виключно лікарів з використанням новітніх методик і застосуванням легальних препаратів.
У медичних учбових закладах питання навчання методикам мезотерапії ще не впроваджене повноцінно.
Мезотерапії навчаються на курсах
Як правило, курси проводять дистриб’ютори. Хто ж там викладає? У окремих випадках це лікарі, які, на жаль, самі не знають того, чому навчають інших. У більшості випадків це середній медперсонал, а буває й таке, що “вчать” інших “касметологои” без медичної освіти. Ці люди мають лишен одну мету – будь-якими шляхами отримати миттєвий прибуток. І їм глибоко байдуже ваше здоров’я й віддалені наслідки. На той час, коли “це” випливе, вони вже позакривають свої контори. І відкриють нові, які продаватимуть нові “чудодійні” засоби та технології. З цілей таких “навчальних центрів” витікають і завдання – притягнути якомога більше покупців. А хто у них покупці? Ті, хто щось комусь коле. Тому лікарській методиці у них навчать навіть “касмітологов” без медичної освіти.
Без перебільшення – майже все!
Є рівно стільки сфер застосування мезотерапії, скільки лікарів, що володіють цим методом. Часто мезотерапія використовується, як основний метод. У інших випадках як додаток комплексного лікування.
Можна умовно розділити мезотерапію на клінічну (лікувальну) та естетичну.
Клінічна мезотерапія
Це використання мезотерапиевтичних технік і методик в лікуванні різних захворювань:
- усіх видів болю і запалень (травми, артроз, артрити, захворювання хребта, міофасціальні, нейрогенні і ангіогенні больові синдроми, захворювання очей, ЛОР органів, уро-генітальної сфери, вісцелярної патології й багаьох інших);
- судинних порушень (усіх стадій варикозної хвороби, лімфостазів, атеросклерозу, критичних ішемій, порушень мікроциркуляції й ін.);
- патології нервової системи (стреси, нейровегетативні дисфункції, синдроми неврологічного дефіциту, міастенії і міодистрофії й ін.);
- патології імунітету (загального і локального);
- порушень обміну речовин (ожиріння, целюліт, гідроліподистрофії, цукровий діабет тощо);
- патології вагітності і післяпологових проблем;
- мезорефлексотерапія.
Естетична мезотерапія
Це використання мезотерапії для поліпшення зовнішності, тобто для:
- лікування зовнішніх проявів різних захворювань і вікових змін (ліфтинги, ревіталізація, зморшки, розтяжки, пігментні порушення й ін.);
- прискорення фізіологічного й лікування патологічного рубцювання (рани, післяопераційні рубці, атрофічні, гіпотрофічні, гіпертрофічні й келоїдні рубці);
- лікування алопецій, порідшання й випадання волосся, погіршення їх якості;
- корекція тіла – ліподистрофії (целюліт), ліполітична терапія;
- корекція грудей – збільшення розмірів, безопераційна підтяжка (ліфтинг), омолоджування шкіри (ревіталізація);
- лікування акне, постакне – проявів і наслідків вугрової хвороби;
- лікування куперозу і телеангіоектазій – судинних зірочок, ретикулярного варикозу.
Абсолютні протипоказання мезотерапії нечисленні:
- непереносимість медикаментів;
- патологічна боязнь голки;
- злоякісні новоутворення в місцях ін’єкцій;
- гемофілія при глибокій техніці.
Для грамотного мезотерапевта багато з існуючих протипоказань навпаки прямі показання.
Наприклад, гнійничкові ураження шкіри, які для “мезатИрапевтів” протипоказання, грамотним лікарем лікуються дуже швидко й ефективно із застосуванням антибіотиків і протизапальних препаратів. Чи келоїдні рубці також добре лікуються мезотерапевтично. Навіть при гемофілії можна проводити мезотерапію, володіючи правильною технікою і знаннями.
Основні ж протипоказання торкаються непереносимості медикаментів. Тому виключно необхідно знати склад препарату, його основні й допоміжні компоненти. А також їх дію на тканини і організм в цілому, взаємодію з іншими препаратами, косметикою, побутовою хімією і іншими.
Те, що часто називають ускладненнями – біль, крововиливи, або синяки, почервоніння, або збліднення шкіри й інше. Насправді ці побічні явищами є характерними для мезотерапії. Якщо хочете, це плата за ті переваги, які вона дає в лікуванні й естетичній корекції.
Ускладнення мезотерапії можна розділити на прогнозовані і непрогнозовані.
Прогнозовані ускладнення мезотерапії
Ті, які можна передбачати, а значить попереджати і ефективно лікувати.
Непрогнозовані ускладнення мезотерапії
Виникають тоді, коли використовуються нелегальні препарати невідомого походження й складу. Не варто ризикувати своїм здоров’ям й годувати при цьому дистриб’юторів. Багато “фахівців” мало того, що вводять нелегальні препарати, але навіть й не замислюються про їх дію. Наприклад, “популярні” в нефахових кругах фосфатидилхолін і дезоксихолат натрію, рекламовані для лікування целюліту, є некротизуючими речовинами. Тобто руйнують будь-які тканини, до яких потраплять. В результаті під шкірою розвивається некроз, запалення, виникає набряк і різкий біль. Будь-яке запалення закінчується утворенням сполучної тканини, рубцевого ущільнення. І такий “грамотний” фахівець, намагаючись лікувати целюліт, завдає непоправної шкоди пацієнтові, переводячи набряклу форму целюліту у фіброзну. А потім в склеротичну. Такі пацієнти після намагаються позбавитися від наслідків “лікування” або зовсім безуспішно, або стають довічними клієнтами пластичних хірургів.
Інфекційні ускладнення мезотерапії
Можливі й інфекційні ускладнення при невиконанні правил асептики і антисептики. У домашніх умовах неможливо створити нормальні умови для виконання процедур. Жоден лікар, що поважає себе і пацієнта, не стане проводити процедуру поза процедурним кабінетом!
Болючість процедури залежить від багатьох чинників.
По-перше, це індивідуальна чутливість. Деякі пацієнти переносять абсолютно спокійно. Для інших це дуже болюча процедура. Чутливість до болю зумовлена різними чинниками – генетикою, фазами життєвого циклу, фазами менструального циклу у жінок і навіть психологічним настроєм.
По-друге, це правильне виконання техніки введення препаратів, використання тонких малотравматичних голок, правильні препарати й їх поєднання.
Болючість можна зменшити, правильно застосовуючи методи знеболення:
- загальна аналгезія;
- місцева і провідникова анестезія;
- кріоаналгезія;
- знеболення холодом.
Спочатку, інжектори створювалися й використовувалися з метою полегшити роботу мезотерапевту. Зараз найчастіше вони використовуються як засіб, що притягає довірливих пацієнтів. Їм розповідають, що ін’єкції за допомогою інжекторів менше або навіть взагалі безболісні.
Це повна нісенітниця! Голка однаково дратує больові рецептори, що при ручних, що при апаратній техніці. А по травматичності інжектори явно перевершують ручну техніку. Крім того, інжектором неможливо виконувати багато технік. Та й швидкість роботи і точність при використанні ручної техніки набагато вища.
Більше про мезотерапію можна дізнатися з нашого блогу про мезотерапію на сайті Української асоціації клінічної і естетичної мезотерапії “Мезотерапія України” – www.mesoterapia.org.ua.
Задавайте нам питання. Відповіді на популярні питання розміщуватимуться в цьому розділі.