Хто такі мезотерапевти?

Інтерв’ю доктора Радіонова О.Б. – правда і міфи про мезотерапію
– Мезотерапевт в Україні це хто?

доктор Радионов

Поки що ніхто. Офіційно такої спеціальності не існує.

– А хто має бути?

Якщо говорити про професійне володіння методикою, то має бути лікар. Тому що знання, які повинна мати така людина, не можна отримати в медучилищі або на курсах косметолога. Треба знати хімію, нормальну, патологічну і топографічну анатомію, патфізіологію, загальну та клінічну фармакологію. Адже не існує єдиної методики для усіх пацієнтів, втім як і якогось чудодійного коктейлю, який вирішує усі проблеми. Велику роль грають руки лікаря і його знання. Я іноді говорю: для того, щоб займатися мезотерапією, потрібні тільки мізки, руки і голка, часто вже цього вистачає.

– Якщо мезотерапії ніде у нас в країні не учать, то де ж отримали освіту ви?

Мезотерапії навчають, питання в тому, хто і як? Перші курси, на які я пішов, це, по суті, був переказ книжки по медпрепаратах в мезотерапії та півтори процедури впродовж трьох днів. Я був в шоці, не розумів, за що заплатив гроші, з чого починати і чим працювати. Тому став шукати інформацію і вийшов на Французьку асоціацію естетичної медицини і мезотерапії. Ми запросили французьких колег в Київ і провели науково-практичну конференцію, присвячену клінічній і естетичній мезотерапії. Тільки тоді прийшло розуміння, що таке мезотерапія насправді. Пізніше було навчання і стажування у Франції, Іспанії. Далі – багата практика, це краще навчання! Тепер я сам навчаю лікарів мезотерапії.

– І що ж таке мезотерапія?

Це не введення препаратів в середні шари шкіри, як стверджують «фахівці». Ця дія на похідні мезодерми (середнього зародкового шару ембріона), яка є сполучною тканиною усіх органів. Якщо коротко – це універсальна методика доставки ліків в потрібне місце. При цьому ліки не зазнають таких змін, які відбуваються при вживанні внутрішньо, при внутрішньом’язовому або внутрішньовенному введенні, а їх концентрація в тканинах набагато вища. У руках фахівця це потужний інструмент для лікування багатьох захворювань і корекції естетичних проблем.

Правда і міфи про мезококтейлі

– І все ж таки розкажіть детальніше про уколи і сироватки краси, що це таке і як вони діють?

Жоден, мезотерапевт, що хоч якось поважає себе, не працюватиме з готовими мезококтейлями. Оскільки не відомо, де саме і з чого роблять ці витяги. На упаковках, як правило, не вказуються консерванти, стабілізатори й добавки, кількість діючих речовин. Неможливо знайти і їх виробників. Тому в Україні немає зареєстрованих коктейлів для мезотерапії. А ті косметичні лінії, що використовують в салонах – нелегальні. Вони завозяться, як засоби для зовнішнього застосування й можуть вводитися в тканини максимум – за допомогою ультразвуку або електрофорезу. Виняток становить гіалуронова кислота, яка ввозиться як імплантат, тобто препарат для контурної пластики, і відноситься не до медикаментів, а до групи товарів медичного призначення.

– Але ж і косметологи, і самі панночки, що випробували на собі методику, запевняють, що уколи діють.

Це мікротравма працює, а не сумнівні бовтанки! Вводячи препарати, ми наносимо багатократні роздратування голкою. Вони самі по собі є потужним стимулом для поліпшення кровопостачання й вироблення гормонів, чинять рефлекторну дію та стимулюють регенерацію. Тому впливаючи так на шкіру обличчя, ми можемо отримати ефект підтяжки.

Взагалі, кількість колагену, еластину, хондроитину, гіалуронової кислоти й іншого закладено генетично. Якщо чогось бракує, організм синтезує ці речовини, якщо щось в надлишку – розщеплює їх. Що станеться, якщо уколоти, наприклад, коктейль з гіалуронкою та колагеном? Почнуть працювати механізми розщеплювання і виведення, а свої власні речовини перестануть синтезуватися. При частому введенні таких препаратів виникає, без перебільшення, залежність від них. Саме тому “бувалі” пацієнти заявляють про те, що на мезотерапію “сідають”. Крім того, зросте ризик загальних і місцевих ускладнень.

– Чому?

Колаген – це білок, а білки є алергенами. Але не менш небезпечне те, що сторонні білки можуть спровокувати системні захворювання сполучної тканини і аутоіммунну патологію (вовчак, склеродермію, реактивні артрити, аутоіммунний тиреоїдит.). Це не та патологія, яка може призвести до смерті, але до інвалідності цілком може.

І ще, колаген, гіалуронова кислота – в’язкі розчини, гелі, які вводять папулами. У зонах, куди їх ввели, здавлюються судини, виникає ішемія, тобто тканини отримують мало крові, а разом з нею і кисню, поживних речовин, не виводяться токсини. І, нарешті, вони просто сидять на місці в “гніздах”, оскільки ферменти коллагеназу і гіалуронідазу, які повинні розщеплювати зайві колаген і гіалуронову кислоту, в першу чергу “з’їдають” власні – вони більш рідні й легше розпізнаються. Сторонні речовини “залишаються на потім”, а синтез власних сповільнюється або зовсім припиняється. Що стосується модної на сьогодні гіалуронової кислоти, то це речовина, яка може утримувати велику кількість води. У нормі гіалуронова кислота виробляється фібробластами та фіброцитами шкіри й розпадається буквально через декілька годин. Якщо вводити її ззовні, то своя власна перестає вироблятися. Так, ефект гідратації дає зовнішнє поліпшення стану шкіри, але якщо подумати про майбутнє, то пацієнтам дають поштовх до прискореного старіння.

– А коли показана гіалуронова кислота?

При атрофії шкіри, коли вона не виробляється. Тоді це замісна терапія. Уколи гіалуронки лише зволожують. Ні про яку ревіталізацію мова не йде. Гіалуронова кислота, затримуючи воду, створює набряк шкіри, який розгладжує зморшки. З часом при частому повторенні стан шкіри погіршає, через надлишок води вона обвисне, розвинеться “гравітаційний птоз” (опущення під дією сили тяжкості). Щоб цього уникнути, необхідно грамотно поєднувати гідратацію з ліфтингом і ревіталізацією.

– Що таке ліфтинг і ревіталізація?

Ліфтинг – “підняття”, підтяжка обвислої шкіри. Ревіталізація – пожвавлення. Рекламуючи “модні” препарати, продавці маніпулюють свідомістю потенційних пацієнтів і їх косметологів, оперуючи незрозумілими й красивими іноземними термінами, приписуючи ті або інші властивості своєї продукції. Усе геніальне – просто! Ефект підтяжки дають не препарати, а правильно виконана техніка, препарати лише прискорюють процес. А ревіталізація досягається дією на кровоносну, нервову, імунну системи, на клітини шкіри.  Тут вже на першому місці ліки. Але й правильна техніка їх введення теж важлива.

Чудо-пігулок не існує

Медицина – наука комплексна. Не можна однією пігулкою все лікувати, або однією методикою, або одним підходом. Пацієнт – це сукупність якихось причин, наслідків певного стилю життя, образу харчування, тому коригувати необхідно все, що має відхилення. Тоді ми отримаємо дійсно виражений і видимий результат.

Ви напевно знаєте мільйони історій людей, що бажають схуднути. Вони ходять в дорогі клініки, роблять спа-процедури, обгортання, на дієтах сидять, ще препарати приймають, стимулюючі щитовидку. А потім перестають цим займатися, вага повертається, й ситуація погіршується. Чи коли йдуть лікувати целюліт на найпершій, набряклій, стадії, “грамотні” масажисти, “розбиваючи” жирову тканину, переводять процес у фіброзну стадію. Через рік приходить пацієнтка з фіброзним целюлітом, і знову масажист “розбиває”, але вже фіброз, і ще більше посилює ситуацію. Розвивається склероз тканин, утворюється жирові грудки, які нічим не прибереш. Як бачимо, навіть на рівні фізичної дії без всяких препаратів можна отримати ускладнення, якщо діяти неправильно. Що вже говорити про ін’єкційні методики!

– Які проблеми можуть виникнути після мезотерапії? Жінки скаржаться, що після уколів декілька днів приходять в норму, та й сама процедура досить болюча…

Ми ж не говоримо, що післяопераційний шов – це ускладнення хірургії. Ускладнення – це коли шов запалився, кровотеча виникла й так далі. Для мезотерапії біль, запалення, крововиливи – не ускладнення, а особливості методики. Проте зменшити ці прояви можна і треба, застосовуючи способи знеболення і зменшення кровоточивості. Тут, чим глибше знання і кращі руки лікаря, тим менше неприємних наслідків.

Тепер про ускладнення в мезотерапії. Вони бувають прогнозовані та непрогнозовані. У першому випадку йдеться про те, що ми знаємо, які препарати використовуємо, які допоміжні речовини в складі. А також маємо повну інформацію про стан пацієнта. Тобто знаємо, яким чином може мінятися самопочуття пацієнта і як з цим впоратися. Непрогнозовані ускладнення виникають коли мезотерапевт не обстежує пацієнта й бере “чудодійний” препарат, складу якого не знає. Ось саме тоді й можуть виникнути “непередбачені” або “несподівані” реакції. І дійсно незрозуміло, як рятувати, або лікувати пацієнта. Оскільки невідомо, що саме викликало таку реакцію. Навіть далеко не усі лікарі можуть грамотно надати першу допомогу. А якщо в такій ситуації виявилася ще й людина без медичної освіти, то гонитва за красою може обернутися трагедією. Тому не кваптеся погоджуватися “колотися”. Поговоріть з фахівцем і обов’язково запитайте про можливі ускладнення. Якщо вам скажуть, що їх немає, це означає перед вами, м’яко кажучи, некомпетентна людина.

ЧОМУ ПОСЛУГИ З МЕЗОТЕРАПИИ настільки ДОРОГІ?

– Чому мезотерапія таке дороге задоволення?

Тому що фахівці, що практикують в салонах краси, годують дистриб’юторів, замість того щоб економити гроші пацієнта. Приміром, відкрийте пропозиції дистриб’юторів по препаратах для мезотерапії. Вони пропонують витяжки гінкго білоби, артишок, “чудодійні коктейлі” для схуднення та омолоджування. Кожен препарат, хоч і сумнівного походження, коштує 3-4, а іноді 20-30 і навіть 150-200 євро. Ось вам зберуть коктейль з 5-6 таких препаратів і вийде астрономічна сума! І в яку суму ще лікар оцінить свою роботу?

Я своїм учням і колегам даю таку пораду: працюйте препаратами ефективними, безпечними і дешевими, й матимете результат і справедливу плату за свої знання і навички, а не годуватимете дистриб’юторів. До речі, найефективніший для лікування целюліту препарат – кофеїн. Нарівні з амінофіліном, він потужний ліполітик (препарат, що руйнує жир). Чому про них ніхто не згадує? Та тому що вони продаються в будь-якій аптеці й коштують копійки! Їх рекламувати не вигідно. З іншого боку хитрі продавці космецевтики (лікувальної косметики) узяли 20-відсотковий кофеїн загнали його в ліпосоми й “кричать”, що перед нами чудодійний засіб.

– І такі креми працюють?

Звичайно! Тільки все повинно бути в комплексі. Ми ліполіз (процес розщеплювання жирів) запустили, клітина активувалася, тригліцериди виділилися в міжклітинну речовину, а лімфою й кров’ю не вимилися звідти. Значить, вони “посиділи на місці” і назад зайшли в клітину. А щоб процес був ефективним потрібні ще й дренуючі процедури. Жир треба або вивести з організму, або перерозподілити, наприклад, “загнати” в молочні залози. Мрія будь-якої жінки! Але кремом це питання не вирішується.

У продовженні теми читайте: позбавлятися від зайвої ваги не просто.