Ускладнення мезотерапії

Які можуть бути наслідки й ускладнення при проведенні мезотерапії непрофесіоналами.

Ця стаття створена не з метою залякати й відвернути від мезотерапії. Навпаки, обізнаний – означає озброєний!

Для лікарів – це привід замислитися про рівень своєї професійної підготовки в мезотерапії. А для пацієнтів – привід замислитися про довіру лікареві.

На жаль, і ті, й інші попадаються на вудку реклами, не усвідомлюючи про можливі наслідки. В результаті виграють далеко не завжди порядні дистриб’ютори. А страждають довірливі лікарі й їх пацієнти. У зв’язку з цим бажаємо лікарям й їх пацієнтам мудрості, розсудливості у виборі один одного, а також при виборі методик і препаратів для мезотерапії.

Для ясності слід зазначити, що мезотерапією займаються усі, кому не лінь. Навіть «кАсмітологі», що взагалі не мають медичної освіти! Як такі фахівці можуть правильно підібрати необхідні саме цьому пацієнтові медикаменти? Що вони робитимуть для профілактики ускладнень? Що вони можуть зробити, якщо ускладнення виникнуть?

Часто, з метою притягнути пацієнтів менеджери салонів краси заявляють, що мезотерапія – вкрай ефективний метод лікування й омолоджування, що абсолютно безболісний й не має жодних ускладнень або побічних явищ. Тим, хто в це вірить, хочеться поспівчувати.

Эфективність мезотерапії

эффективность мезотерапии

В руках хорошого фахівця мезотерапія – це без перебільшення найефективніший метод естетичної медицини. Будь-який ефективний метод лікування або препарат мають побічні дії та ускладнення. Причому тим більше виражені, чим активніший препарат або метод лікування. Мистецтво лікаря полягає саме в тому, щоб підібрати максимально ефективний метод лікування і препарат при мінімальній шкоді для здоров’я пацієнта. При цьому результат повинен зберігатися тривало.

Ускладнення в мезотерапії бувають тим рідше, чим вище кваліфікація й інтелектуальний рівень мезотерапевта!

Як правило, ускладнення виникають при низькому рівні професійної підготовки, ігноруванні правил асептики та антисептики, використанні нелегальних і невивчених препаратів.

Ускладнення і небажані явища в мезотерапії

Не варто плутати в мезотерапії такі поняття, як ускладнення і небажані явища! Часто до ускладнень відносять такі небажані явища:

  • больові відчуття;
  • крововиливи і гематоми;
  • судинні реакції, еритеми, лейкодермии;
  • токові або лінійні ушкодження шкіри;
  • відшарування епідермісу й інші.

В практиці мезотерапії – це небажані побічні явища. Плата за ті переваги, які дає мезотерапія в лікуванні й профілактиці хвороб, в корекції естетичних недоліків.

Ускладнення мезотерапії можуть бути:

  • іатрогенними, викликаними діями медичного персоналу (лікаря без належної кваліфікації, що не дотримується правил антисептики, не має достатнього обсягу знань і практичних навичок в мезотерапії та мезофармакології, що не знає особливостей мезотерапевтичного застосування лікарських препаратів, у гіршому разі спровокованими діями середнього медичного персоналу або косметологами, що взагалі не мають медичної освіти);
  • техногенними (викликаними неправильним використанням устаткування і техніки введення);
  • фармакогенними (викликаними дією лікарських препаратів);
  • змішаними.

Ускладнення також можуть бути непрогнозованими і прогнозованими.

  • непрогнозовані ускладнення – ті, які важко передбачати, а значить попереджати й лікувати, виникають при застосуванні мезопрепаратів сумнівного походження, з невідомим складом, не зареєстрованих як фармпрепарати, що не мають офіційного визнання, опису й детальної інструкції;
  • прогнозованими ускладненнями слід вважати побічні дії лікарських засобів у випадках ідеосинкразії, передозування, або необгрунтованого застосування, але за умови знання їх повного складу (а не тільки основних діючих речовин), оскільки допоміжні компоненти можуть викликати небажані реакції від місцевого роздратування до анафілактичного шоку.

осложнения в мезотерапии

Найгрізніші з можливих ускладнень – це алергічні реакції моментального типу, загрозливі життя пацієнта.

На другому місці стоять інфекційні або інфекційно-токсичні, а також гістотоксичні (некротичні) ускладнення. Спочатку можуть виникнути місцеві запальні реакції (інфильтрати, некрози, абсцеси, гангрена). А без надання адекватної допомоги – загальні (сепсис, інфекційно-токсичний шок).

Менш небезпечні для пацієнта ускладнення, пов’язані з побічними діями ліків. При знанні клінічної фармакології в цілому і мезофармакології зокрема вони прогнозовані, їх можна попередити. А у разі виникнення – ефективно лікувати.

Приклади прогнозованих ускладнень

Використання речовин, що впливають на функцію щитовидної залози

  • при лікуванні целюлопатії (целюліту, гідроліподистрофії, ожиріння), часто без попереднього ендокринологічного обстеження і показань, застосовують монопрепарати або готові коктейлі, що містять тиреотропні речовини (трийодтиронін, тріак, тиротрикол).

Можливі наслідки застосування гормонів щитовидної залози:

  • тиреотоксикоз;
  • маніфестація або прогрес патології щитовидної залози (зобу, тиреоїдиту, раку);
  • пригноблення вироблення власних гормонів;
  • вироблення антитіл, які блокують введені ззовні і власні гормони;
  • гальмування секреції ТТГ і посилення секреції тиреостатину (тріак застосовується якраз з метою супресії ТТГ);
  • синдром відміни.

Якими можуть бути наслідки для здоров’я пацієнта такої терапії? Згадайте біодобавку Li Da.

Введення гіалуронової кислоти

Використання гіалуронової кислоти без показань призводить до залежності від її введення і порушень обміну речовин в шкірі. Гіалуронова кислота, що вводиться ззовні, гальмує вироблення власної за законом зворотного зв’язку. Саме тому склалася думка, що на гіалуронову кислоту “саджають”. Якщо гіалуронова кислота вводиться у високій концентрації, вона довго не розсмоктується, здавлює судини й нерви в шкірі, що призводить до порушення іннервації і кровопостачання.

Використання протеїнів

Прагнучи підвищити тургор шкіри, вводять колаген, еластин. Чим це може відгукнутися:

  • алергічні реакції найчастіше викликають білки, до яких відносяться ці речовини;
  • надлишок білку, наприклад колагену, викликає підвищене вироблення протеолітичних ферментів. У цьому випадку – колагенази, яка руйнує як екзогенний, так і ендогенний колаген. При цьому виникає первинний виражений косметичний ефект, який змінюється подальшою дермодистрофією, що веде до залежності від введення білку ззовні;
  • точкове введення колагену не створює умов для його «правильного» розподілу в сполучній тканині, оскільки він має високу молекуллярну масу, що обмежує його дифузію;

«Лікування» целюліту фосфатидилхоліном і дезоксихолатом натрію

Наступний приклад торкається «лікування» целюліту фосфатидилхоліном і дезоксихолатом натрію, яким приписується ліполітична дія. Насправді вони викликають некроз (загибель) тканин. Локальне застосування ФХ заборонене у всьому світі, навіть в США, де його активно просувають. Використовують його виключно для зменшення локальних жирових утворень (стеатоми, ліпоми). При великому його введенні виникає некроз тканин, подібний до некрозу від введення в м’які тканини хлористого кальцію.

Що відбувається у вогнищі некрозу? Руйнування тканин є першою стадією запалення, за якою йдуть стадії ексудації і проліферації. Результат такого процесу – утворення сполучної тканини – фіброз і склероз. Що це означає для пацієнта? Спочатку його турбуватимуть набряк і біль. Потім вони зменшаться або пройдуть, можливо навіть буде видний результат. Але процес в підшкірній клітковині триватиме.

В результаті целюліт з часом знову почне прогресувати, але вже у стадії фіброзування. Надалі прийдется боротися і з набряком, і з фібро-склерозом, і зі стеатомами.

Інфекційні ускладнення

инфекционные осложнения мезотерапии

Інфекційні ускладнення виникають тоді, коли мезотерапію проводять з порушенням санітарних норм, поза медичною установою – вдома, в перукарнях і салонах краси. Варто пам’ятати і про те, що без дотримання правил асептики і антисептики, такі «фахівці» поширюють гепатити і СНІД, які розвиваються через тривалий час і дуже важко й дорого лікуються.

Ін’єкційні методи заборонено застосовувати без ліцензії на медичну практику!

Найнебезпечнішими для життя і здоров’я пацієнта є алергічні реакції негайного типу і серед них – анафілактичний шок, набряк Квінке і астматичний статус.

Не довіряйте своє здоров’я і красу кому завгодно!